yeni bir dili kavramakta zorluk çekmektedirler. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

-       Uluslararası platformlarda hem kendimizi, hem de ülkemizi daha iyi savunabilmek. Bu küçük bir söyleşi, küçük bir toplantı da olabilir veya sempozyumlar kongreler vs de olabilir.

-       Yabancı dil bilen insanların kendine olan özgüvenleri de diğer insanlara göre farklılık göstermektedir.

-       Mesleki kariyer yapmak isteyen veya okuduğu alanda çalışırken engellerle karşılaşmak istemeyen kişiler, örneğin Makine Mühendisliği bölümünü bitirdiği zaman iş alanında illa ki yabancı dile ihtiyaç duyacaktır. Çünkü kullanılan bütün terimler yabancı dil. Ya İngilizce ya da Almanca olarak karşısına çıkacaktır.

-       Yurt dışı akademik kariyer yapmak isteyen kişiler de en az bir adet yabancı dil bilmek zorundalar.

-       Global Dünyada dış ilişkiler o kadar hızlı gelişmekte ki, ticari, kültürel, ekonomik ve turistik iş ve işlemlerde karşımıza dil sorunu çıkmakta. Şimdiki zamanda artık bir yabancı dil bile bazen yetersiz kalmakta, firmalar iki, üç yabancı dil bilen eleman aramaktalar. Tabii ki, dil bilenlerin maddi olarak kazançları da dil sayısına orantılı olarak artmaktadır.

 

               İlkokul çağında başlayan yabancı dil eğitimi, üniversite eğitimi bitene kadar, öğrenci hangi bölümü kazanırsa kazansın illa ki karşısına çıkacaktır. Bugün Üniversitelerin eğitim dili nerdeyse İngilizce olarak karşımıza çıkmakta. O halde, hem hazırlık sınıfını atlamak, hem iyi bir eğitim süreci geçirmek için, okuldaki diğer müfredat derslerinden daha fazla dil dersine çalışmamız gerektiği gün gibi aşikâr. 

Çünkü her dersi her bölümde göremeyebiliriz ama her bölümde illa ki yabancı dil karşımıza çıkacaktır.
 

Safi ERBAŞ

Almanca Öğretmeni

                      
Bilgi için GSM: +90 505 785 31 06 . .